بدافزار

موسسه امنیت سایبری Nightwatch از وجود یک آسیب پذیری در اندروید خبر داده که باعث نشت اطلاعات حساس موبایل می شود.

تجزیه و تحلیل کارشناسان موسسه مذکور حاکی از این است که اطلاعاتی از قبیل نام شبکه وای فای، BSSID، آدرس های IP محلی، سرور DNS و آدرس مک از طریق این آسیب پذیری در معرض افشا قرار می گیرند. شاید در ظاهر این داده ها کم اهمیت به نظر برسند اما از طریق آنها و با استفاده از پایگاه داده های BSSID نظیر WiGLE یا SkyHook می توان موقعیت کاربر را به صورت آنلاین ردیابی کرد.

از آنجا که آدرس های مک متغیر نبوده و وابسته به سخت افزار هستند، دسترسی به آن امکان شناسایی و ردیابی یک دستگاه اندرویدی منحصر به فرد را فراهم می کند.

آسیب پذیری اندروید

نشت اطلاعات مذکور احتمالا به واسطه Intentهایی رخ می دهد که وظیفه حمل پیام تقاضای اجرای پروسه بین اپلیکیشن ها و سیستم را بر عهده دارند. ظاهرا این پیام های سراسری توسط همه اپ ها و توابع سیستم عامل قابلیت رویت هستند.

  • اطلاعات اتصال و واسط شبکه وای فای از جمله داده هایی هستند که توسط Intent منتقل می شوند، بنابرین اپ های نصب شده روی دستگاه قابلیت دریافت این دو Intent و اطلاعات مرتبط به وای فای را دارند، حتی اگر در زمان نصب از چنین مجوزی محروم شده باشند.

اگرچه روش هایی برای محدود کردن بخش های دریافت کننده این قبیل پیام ها وجود دارد اما اغلب برنامه نویسان آنها را پیاده سازی نکرده و داده های حساس را پنهان نمی کنند. این امر منجر به آسیب پذیری راهکار انتقال پیام های داخلی شده و داده های حساس را در اختیار اپ های غیر مجاز و حتی بدافزارها قرار می دهد.

به گفته موسسه Nightwatch تمام نسخه های اندروید و حتی شاخه های دیگر آن مثل FireOS آمازون تحت تاثیر این آسیب پذیری قرار گرفته اند اما گوگل پس از دریافت گزارش های اولیه Nightwatch این نقص را در اندروید پای مرتفع کرده است.

digiato.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *